Ali ste vedeli, da so sodobne sončne elektrarne varne?
Pri sončnih elektrarnah je varnost izjemnega pomena, saj gre za napravo, ki deluje pod visoko napetostjo ter je nameščena na streho hiše ali drugega objekta. Ker so novodobne sončne elektrarne napredne in kakovostno izdelane, lahko mirno rečemo, da so zelo varne.
Zagotovo se vsakemu bodočemu lastniku sončne elektrarne poraja vprašanje, ali je varno na streho svoje hiše namestiti sončno elektrarno? Gre za električno napravo z visoko napetostjo, ki je izpostavljena različnim vremenskim in drugim vplivom iz okolja. Zakaj so sodobne sončne elektrarne varne, vam podajamo tehtne razloge.
Strokovno projektirana in montirana ter redno vzdrževana sončna elektrarna z dobrim požarnim načrtom ne zmanjša varnosti stavbe, kamor je nameščena.
Strokovno projektiranje in montaža
Varnost sončnih elektrarn se začne že pri sami zasnovi, saj so te strokovno zasnovane in montirane. Sončne elektrarne se od drugih električnih naprav glede požarne varnosti ne razlikujejo bistveno, zato je tako kot pri drugih napravah potrebno upoštevati zahteve požarne varnosti, ki se na stavbi po namestitvi elektrarne ne sme zmanjšati.
Preventivni ukrepi proizvajalcev in sistemi požarne varnosti
Preventivni ukrepi in poostreni nadzori s strani proizvajalcev fotovoltaičnih modulov, razsmernikov, optimizatorjev in drugih sestavnih delov zagotavljajo visoko varnost. Poostrene varnostne standarde zahtevajo tudi zavarovalnice in gasilske enote. V primeru, da pride do kakršnekoli težave, imajo elektrarne možnost izklopa in zmanjšanja enosmernega toka na varno napetost.
Izklop razsmernika
Proizvajalci razsmernikov (inverterjev) in optimizatorjev ponujajo sisteme z visoko varnostjo, ki odkrivajo napake v sistemu ter v primeru nevarnosti sistem izklopijo.
V skladu s standardi imajo pretvorniki vgrajeno zaščito za ublažitev učinkov nekaterih obločnih napak. Tak sistem omogoča izklop razsmernikov, dokler ni mogoče opraviti potrebnih pregledov in ročni ponovni zagon elektrarne, kjer razsmernik ostane v stanju pripravljenosti. To pomaga povečati osebno varnost, zaščititi opremo in preprečiti materialno škodo.
Samodejni izklop: V primeru nevarnosti se napetost samodejno zmanjšajo na varno napetost za varno gašenje, ki ni večja od 60V DC.
Ročni izklop: Na razsmerniku je stikalo za izklop elektrarne iz omrežja, ki ga je mogoče ročno izklopiti.
Samodejna omejitev napetosti v kablih za enosmerno napetost
Namestitev in vzdrževanje fotovoltaičnega sistema je na splošno varen in zaščiten proces. Z namenom varovanja upravljalcev elektrarn, kot so električarji, ti varnostni sistemi za požarno varnost uporabljajo svetovno najbolj stroge varnostne standarde. Vgrajena tehnologija samodejno omeji kable za enosmerno napetost na varen 1 V napetosti, kadar je razsmernik izključen. Ta ukrep varuje nepremičnino ter delavce in gasilce pri delu.
Zaznavanje obloka
Zmožnost zaznavanja obloka, ki jo ima razsmernik v sistemu elektrarne, natančno identificira določene obloke ter izklopi razsmernik. Nekatere sončne elektrarne nudijo tudi dodatni sistem za samodejni ponovni zagon elektrarne za neprekinjeno varno proizvodnjo, dokler težava ni odpravljena. Brez tega sistema pa je mogoče napako na elektrarni varno odpraviti in nato varno znova zagnati.
Portal za nadzor
Odpravljanje težav in varnost pa je tudi mogoče nadzorovati po posameznih modulih na daljavo preko portala za monitoring na pametnem telefonu, tablici ali računalniku. S tem se je mogoče izogniti nepotrebnemu delu in opravljanju težav na strehi. Delovanje elektrarne je mogoče spremljati kjerkoli in kadarkoli.
Varnostni predpisi
Strah pred slabo varnostjo ne more biti razlog, da sončne elektrarne ne bi postavili, saj so elektrarne izdelane po varnostnih predpisih ter nameščene s strani strokovnjakov. Sončna elektrarna se namesti na objekt v skladu z varnostnimi predpisi in po predhodni strokovni presoji, ki dokazuje, da požarna varnost objekta zaradi te naprave ne bo zmanjšana.
Vedno več nameščenih sončnih elektrarn po Sloveniji in drugod po svetu je dovolj velik razlog, da je domača sončna elektrarna za samooskrbo varna električna naprava. Kakovost materialov je vedno večja, prisotnih pa je vedno več strožjih varnostnih standardov ter regulativ. To pomeni, da imajo sončne elektrarne dovršen sistem, ki na več načinov zaznava nepravilnosti v delovanju in s tem preprečuje nezgode.
Več o požarni varnosti si lahko preberete na naslednjih straneh:
- Smernice Slovenskega združenja za požarno varnost za načrtovanje, izvedbo in vzdrževanje s stališča požarne varnosti: SZPV Slovensko združenje za požarno varnost 2016, Smernica o požarni varnosti sončnih elektrarn.
- Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje: Fotovoltaika – požarna varnost sončnih elektrarn.