Za tiste elektrarne, ki delujejo po sistemu neto merjenja velja, da se električna energija, ki jo proizvedejo fotonapetostni moduli, porabi neposredno v hiši ali drugem objektu za napajanje porabnikov, višek proizvedene energije pa se odvede v omrežje. Če sončna elektrarna ne deluje po sistemu neto merjenja, se odvečna proizvedena energija shrani v hranilnik električne energije za kasnejšo uporabo.
Kaj je neto merjenje? Če sončna elektrarna proizvede več elektrike, kot jo hiša porabi, se višek električne energije odvede v omrežje, ki deluje kot "shranjevalnik energije". Če je poraba elektrike večja od proizvedene, pa jo omrežje dovaja v hišo tako, kot jo prejemamo in plačujemo po starem sistemu. Viški in manki se na letni ravni uravnajo, saj sončne elektrarne poleti proizvedejo več energije, pozimi pa manj.
Na koncu koledarskega leta se obračuna količina oddane in prevzete energije iz omrežja, na podlagi tega pa se po potrebi doplača razlika. Cilj samooskrbne sončne elektrarne je, da so odstopanja med porabo in proizvodnjo elektrike na objektu minimalna.