ELEKTRO POŽUN
  • Domov
  • O nas
  • O elektrarni
  • Reference
  • Nasveti
  • Kontakt

Recent Search Keywords

  • Finance
  • Idea
  • Service
  • Growth
  • Plan

25Mar

Kakšni so pogoji za sončno elektrarno?

   

Se kot bodoči lastniki sončne elektrarne sprašujete ali je vaš dom primeren za tovrstno naložbo in katere pogoje je potrebno izpolnjevati, da bo postavitev sončne elektrarne smiselna in investicija hitro povrnjena?

Pravilno dimenzionirana sončna elektrarna za samooskrbo bo na letni ravni proizvedla zadostno količino elektrike, ki bo z minimalnim odstopanjem pokrivala potrebe po elektriki v vašem gospodinjstvu. Preberite si najpomembnejše pogoje, ki jih je potrebno upoštevati pred postavitvijo sončne elektrarne.

Na južni strani neba streha prejme največ sončnih ur skozi leto. Pred namestitvijo se prepričamo, da v okolici ni stavb ali drugih dejavnikov, ki bi na panele metali senco.

Streha

Najbolj primerne strani so južna, jugovzhodna in jugozahodna. Primerni sta tudi vzhodna in zahodna stran, severna stran pa nikakor ni primerna, saj prejme premalo sonca. Na južni strani prejme streha največ sončnih ur skozi leto.

Pred namestitvijo elektrarne se prepričamo, da v okolici ni stavb ali drugih dejavnikov, ki bi na panele metali senco in bi ti zaradi tega prejeli manj sonca, kar se pri proizvedeni energiji pozna. Ovire, kot so drevesa, dimniki, druge stavbe, stebri, hribi ipd. niso dobrodošle. Če je mogoče, se ovire odstrani, npr. požaga se drevje ipd. V nasprotnem primeru se predmetom, ki na panele mečejo senco, izognemo s spremenjeno postavitvijo ali prilagojenim številom panelov.

Večina slovenskih krajev prejme skozi leto dovolj sonca, vendar se izkoristki sončnih elektrarn med različnimi regijami razlikujejo, na izkoristek pa vplivajo tudi vremenske razmere, kot so oblačnost, megla, sneg ipd.

Pri dimenzioniranju sončne elektrarne nam računalniški program na podlagi smeri neba ter gibanja sonca skozi leto izračuna, katera stran strehe na letni ravni prejme največ sonca. Tako bo imela sončna elektrarna maksimalen izkoristek, zavzemala pa bo minimalno površino.

Idealen naklon strehe je med 33 in 35 stopinjami. Vsak odmik v smeri neba ali sprememba naklona strehe od idealne lege pomeni manj proizvedene energije na kvadratni meter. Slika prikazuje module, ki so nameščeni pod različnimi koti. Idealna lega modulov ima 100 % izkoristek sončne energije, vsak odmik v smeri neba oziroma v naklonu pa manjši izkoristek.

Površina strehe, ki je potrebna za namestitev sončne elektrarne, se določi na podlagi števila fotovoltaičnih panelov, število panelov pa na podlagi porabe ter njihovih specifikacij, saj so na trgu na voljo paneli različnih moči in velikosti. Streha, ki ima veliko enotno površino in ima malo prekinitev ter ovir, kot so dimniki, strešna okna in frčade, je najbolj idealna za namestitev panelov. Postavitev panelov je v primeru strešnih oken in drugih ovir mogoče prilagoditi.

Kritina - za postavitev sončne elektrarne so primerne skoraj vse vrste streh, namestitev nosilne konstrukcije pa je prav tako mogoča na vse vrste kritin. Glede na vrsto kritine se izbere primerno nosilno konstrukcijo. Kritina ne vpliva na postavitev elektrarne in na njeno učinkovitost, biti mora le v dovolj dobrem stanju.

Upoštevati moramo, da bo sončna elektrarna na strehi približno 30 let, v tem času pa strehe ni priporočljivo obnavljati. V tem času so vsa popravila ali druga dela na strešni kritini otežena in pomenijo dodatne stroške. Pred postavitvijo sončne elektrarne je menjava strešne kritine ali obnova ostrešja priporočljiva, če je streha v slabšem stanju ali ne ustreza namestitvi sončnih panelov.

Sončna elektrarna strehe ne bo ogrožala, niti v primeru snega, saj imajo paneli in konstrukcija visoko nosilnost, poleg tega pa predstavljajo dodatno zaščito za kritino.



Električno omrežje

Pogoji za priključitev naprave za samooskrbo na notranjo inštalacijo, ki jih zahteva podjetje za distribucijo električne energije (Elektro Ljubljana ipd.):

- Odobreno soglasje za priključitev

- Vgrajen dvosmerni merilni števec

- Sklenjena pogodba o neto dobavi z dobaviteljem

Male sončne elektrarne za samooskrbo, ki so namenjene gospodinjstvom in malim poslovnim odjemalcem, morajo biti priključene na električno omrežje in delujejo po sistemu neto merjenja. To pomeni, da električno energijo oddajajo in prejemajo iz omrežja. Neto merjenje ali net-metering omogoča, da elektrarna presežke proizvedene energije oddaja v omrežje, primanjkljaje pa iz njega črpa.

Vsaka sončna elektrarna za samooskrbo mora biti priključena na notranjo nizkonapetostno inštalacijo v hiši, ki ima dvosmerni merilni števec z možnostjo daljinskega odčitavanja. Če dvosmernega števca še nimate, je potrebno starega zamenjati.

Ob zaključku obračunskega obdobja se obračunata električna energija in omrežnina, kjer se upošteva razlika med oddano in prevzeto električno energijo iz omrežja (v kWh). Razlika se odčita na merilnem mestu. Več o neto merjenju in obračunu si lahko preberete na Net-metering - Elektro Ljubljana OVE d.o.o. (el-ove.si).

Po oddaji vloge vam podjetje za distribucijo električne energije (Elektro Ljubljana itd.) odobri soglasje za postavitev sončne elektrarne, če so vsi pogoji za to izpolnjeni. Med njimi je zelo pomembno stanje omrežja ter električne napeljave, oddaljenost hiše od transformatorske postaje ter obremenjenost omrežja.



Moč sončne elektrarne

Nazivna moč elektrarne se določi na podlagi letne porabe, ki jo lahko izračunamo s pomočjo števca ali preteklih položnic za elektriko. Pri dimenzioniranju elektrarne je potrebno upoštevati morebitne nove porabnike v prihodnosti, toplotno črpalko, električno polnilnico za avtomobil, druge dejavnike, ki vplivajo na porabo elektrike ter dejstvo, da fotovoltaičnim panelom skozi leta učinkovitost pada. Elektrarno je mogoče tudi kasneje dograditi, če so pogoji za to izpolnjeni.

Pomembno je, da elektrarna ni prevelika in tudi ne premajhna, tako bo naložba optimalna in stroški investicije povrnjeni v najkrajšem možnem času. Z zakonom je največja nazivna moč naprave za samooskrbo z električno energijo omejena na 80 % priključne moči odjema merilnega mesta.

Za več informacij glede pogojev postavitve sončne elektrarne preberite:

- Kaj vse mora vsebovati vloga za priključitev naprave za samooskrbo

- Varnostne zahteve za napravo za samooskrbo

- Pravilnik o tehničnih zahtevah naprav za samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije

- Postavitev proizvodnih naprav na ove in spte - pojasnila in odgovori na pogosta vprašanja



Rezervirajte si ogled na objektu in pridobite ponudbo

V podjetju Elektro Požun vam nudimo ogled na objektu ter natančno dimenzioniranje elektrarne. S pomočjo našega strokovnega znanja in izkušenj bomo za vas pripravili informativno ponudbo za elektrarno, ki bo 100 % ustrezala vašim potrebam.



Pridobite brezplačen informativen izračun za vaše potrebe


Oglejte si naše postavljene sončne elektrarne

Zadnje objave

Kako izkoristiti sončno energijo in privarčevati?

8 maj 2021

Pogosta vprašanja in odgovori o sončni elektrarni

21 april 2021

Ali ste vedeli, da so sodobne sončne elektrarne varne?

9 april 2021

5 razlogov, zakaj postaviti sončno elektrarno

6 marec 2021
Kontaktirajte
nas!
041 205 937
info@elektro-pozun.si
Pošlji povpraševanje
Elektro Požun d.o.o.
Podšentjur 19, 1270 Litija
Pokličite nas
041 205 937
Pišite nam
info@elektro-pozun.si
Copyright (c) 2020. Vse pravice pridržane.
  • Piškotki